Administracja samorządowa wytwarza każdego dnia ogromną ilość danych dotyczących najistotniejszych sfer życia mieszkańców. Dane dotyczące edukacji, ekologii, dostępu do kultury, związane z transportem publicznym czy planowaniem przestrzennym odpowiednio wykorzystane mogą mieć ogromną wartość. Wykorzystując i umiejętnie łącząc te dane administracja samorządowa może podejmować trafniejsze decyzje dotyczące sposobu świadczenia usług publicznych. Bazując na tych danych przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe mogą tworzyć narzędzia do monitorowania jakości usług publicznych czy wreszcie wzbogacić swoje komercyjne usługi.

Serwis jest repozytorium zawierającym dane zbierane i przetwarzane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Jesteśmy na początku drogi i w najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy udostępniali kolejne zbiory danych dokładając starań, aby dostępne dane były aktualne i ciekawe. Już teraz jednak dostępne są gigabajty danych dotyczących transportu, m.in. lokalizacja pojazdów, typy taboru, lokalizacja przystanków, aktualne rozkłady jazdy w formacie GTFS, czy historyczne dane o kontroli biletów. Dodatkowo w repozytorium dostępne są podstawowe dane o gminach wchodzących w skład GZM.

Wszystkie zbiory w repozytorium dostępne są w otwartych formatach umożliwiających ich automatyczne przetwarzanie, a także na licencjach, które pozwalają na ich bezpłatne, swobodne wykorzystywanie.